Zdarzają się sytuacje, w których chcemy połączyć ze sobą poszczególne elementy lub przytwierdzić konkretny przedmiot do betonowej ściany. W takich okolicznościach niezastąpionym elementem łącznikowym będzie kotwa do betonu. Okazuje się jednak, że korzystamy nie tylko z kotew mechanicznych, ale również coraz większą popularnością cieszą się kotwy chemiczne. Warto zobaczyć, jakie jest dokładne zastosowanie kotew do betonu, a także jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami kotew.

Kotwy do betonu – zastosowanie

Kiedy chcemy utwierdzić metalowe, aluminiowe lub drewniane elementy w betonie, wtedy właśnie najczęściej sięgamy po kotwy do betonu. Dzięki nim możliwe jest przytwierdzenie między innymi grzejników, schodów, konstrukcji drewnianych, szafek, umywalek, ale również różnego rodzaju dekoracji, takich jak obrazy, czy też kwietniki. Dzięki kotwom do betonu nie musisz się martwić tym, że ściana lub inna betonowa konstrukcja będzie musiała uporać się z bardzo dużym obciążeniem.

Kotwy mechaniczne

Kotwy mechaniczne wyróżniają się wytrzymałością na bardzo duże obciążenia. Dzięki nim możesz łączyć ze sobą elementy konstrukcji w sytuacjach, kiedy pozostałe elementy łącznikowe nie spełniłyby swojej roli. Wśród kotew mechanicznych można wymienić między innymi kotwy tulejowe, opaskowe, segmentowe, a także wkręcane. W przypadku montażu niezbyt ciężkich elementów, szczególnie dekoracji lub niektórych półek, sprawdzą się kotwy tulejowe.

Innym bardzo popularnym rozwiązaniem są kotwy wkręcane. To właśnie dzięki nim masz możliwość montażu różnych elementów nie tylko w powierzchniach betonowych, ale także płytach kanałowych. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, iż możesz skorzystać z takich kotew wkręcanych kilkukrotnie. Oczywiście jeżeli po wykręceniu ich stan ocenisz jako bardzo dobry.

Kotwy chemiczne

Kotwy chemiczne są określane również jako kotwy wklejane. W odróżnieniu od kotew mechanicznych nie mamy tutaj do czynienia z fizycznym elementem połączeniowym. Po wywierceniu otworu w powierzchni betonowej, a także po jego dokładnym wyczyszczeniu, wprowadzasz kotwę chemiczną, która w swoim składzie posiada żywicę. Dopiero po wprowadzeniu kotwy chemicznej możesz umieścić pręt, dzięki któremu będzie możliwe przymocowanie konkretnego elementu.

Kotwy chemiczne z powodzeniem wypierają kotwy mechaniczne. Należy jednak zwrócić uwagę na pewne ograniczenia. Stosując kotwy chemiczne, musisz zwracać szczególną uwagę na to, w jakich warunkach pracujesz. Wszystkie wytyczne znajdują się w zaleceniach producenta. Jednak należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze, a także wilgotności powietrza. Ponadto niektóre kotwy chemiczne nie mogą mieć styczności z wilgocią, dlatego w dużej mierze zalecane są one do wnętrz.

Pamiętaj o tym, aby niezależnie od tego, na jaki rodzaj kotew do betonu się zdecydujesz, zawsze wybierać elementy łącznikowe pochodzące ze znanych źródeł. Jest to gwarancja nie tylko najwyższej jakości, ale przede wszystkim wytrzymałości oraz bezpieczeństwa. Istotne jest to, aby wybrane kotwy do betonu były odporne na czynniki, z którymi będą miały styczność każdego dnia.